Tiomila-uppställningarna bekräftade (efter Hagabys luring), Lindh toppar Huskvarna-touren och dags för Hälleforsterrängen

Missa inte veckans avsnitt av Konditionsbloggenpodden med ultralöparen Jenny-Ann Ehrling är gäst. Finns där poddar finns, som på Spotify och i podcastappen på Iphone.

Vid 21-tiden på fredagskvällen var det deadline för inlämning av laguppställningar till Tiomila i morgon, därefter kan man bara byta ut till exempel sjuka löpare, inte ändra i laget av taktiska skäl. Hagaby gjorde en fuling och lämnade in ett helt annat lag på torsdagen, för att lura konkurrenterna, men ändrade strax före deadlinen till det riktiga (läs mer om det i min artikel här). Det påminde om det jag avslöjade tidigare i veckan, men faktum är att det blev en väsentlig ändring jämfört med planen: Jerker Lysell, som skulle ha sprungit andrasträckan, har nya skadekänningar (i vaderna, den här gången) och kommer inte till start. I stället tar Jakob Wallenhammar den platsen.
Laguppställningen ser därmed ut så här (och målet är att slå klubbens bästa placering under 2000-talet, en 29:e-plats 2001): 1) Viktor Larsson, 2) Jakob Wallenhammar, 3) Samuel Andersson, 4) Filip Dahlgren, 5) Love Sintring, 6) Sebastian Månsson, 7) Andreas Yngström, 8) Oskar Eklöf, 9) Kalle Karlsson, 10) Martin Regborn.
Tisaren, som kommer försöka försvara platsen som bästa länslag, ställer upp så här1) Gustav Hindér, 2) Valter Pettersson, 3) Johan Aronsson, 4) Oskar Andrén, 5) Fredrik Glännefors, 6) Martin Gajda, 7) Mykyta Zviahin, 8) Anton Hallor, 9) Tomas Hallmén, 10) Jan Gajda.
KFUM Örebro kör så här: 1) Hugo Örn, 2) Jonatan Gustafsson, 3) Edvin Halldin, 4) Jacob Eriksson, 5) Ted Nilsson, 6) Tomás Rusý, 7) Olle Malm, 8) Anton Kruse, 9) Linus Malm, 10) Mats Gustafsson. Jonas Janegren är också utlånad till Stockholmsklubben Centrum OK som bara fick ihop nio löpare (han springer sistasträckan).
Och OK Djerf så här: 1) Rasmus Pettersson, 2) Edvard Pelander, 3) Ellen Pelander, 4) Håkan Pettersson, 5) Anders Pelander, 6) Per Jansson, 7) Gabriel Laine, 8) Håkan Lindberg, 9) Axel Lindblad, 10) Linus Bodin-Liliegren.
Dessutom är Lindebygdens jättetalang Axel Thybeck anmäld på förstasträckan i ett lag som först och främst är IFK Göteborgs femtelag.
Örebroaren Anton Johansson, som tog EM-silver i fjol och vann swedish league-deltävlingen i går, springer sistasträckan för sin moderklubb OK Orion medan örebroaren Quentin Rauturier springer fjärdesträckan för OK Ravinen som har vinstchans (de var tvåa i fjol). Jonas Andersson, som bor i Hallsberg och tävlar för KFUM Örebro i friidrott, springer också fjärde, för Kils OK, medan örebroaren Erik Berzell springer förstasträckan för Järla.
På damsidan jagar Tisaren en topp tio-placering (en tiondeplats är klubbens bästa placering i post-Niggli-eran) med tre EM-löpare i laget. Jag pratade med Lilian Forsgren, som är föräldreledig från årets Tiomila men som tagit ut laget, för en artikel ni kan läsa här. Ellinor Tjernlund tar den viktiga förstasträckan, Josefin Tjernlund den långa tredjesträckan och extremt formstarka (och spurtstarka) Andrea Svensson avslutar. Linnea Claesdotter tar andrasträckan (i konkurrens med Anna Hallmén, som hamnar i andralaget) medan Lovisa Persson tar fjärdesträckan.
KFUM Örebro ställer upp så här: 1) Karin Lindgren, 2) Saga Sander, 3) Johanna Louise Berg , 4) Julia Gustafsson, 5) Lovisa Gustafsson.
Hagaby så här: 1) Lovisa Eklöf, 2) Kajsa Asklöf Axin, 3) Elin Vinblad, 4) Lina Jans, 5) Benita Månsson.
Och Djerf så här: 1) Ella Laine, 2) Ellen Pelander, 3) Jonna Lindblad, 4) Elin Lindberg, 5) Elin Lindblad.
Tisaren och KFUM Örebro bidrar också med löpare till ett mixedlag byggt runt Lindebygdens Lovisa Thybeck (sträcka två) och Sofia Carlsson (tre), med Hallmén på förstasträckan och KFUM:s Julia Ekdahl på fjärde. Där är femteträckan vakant.
Damtävlingen startar 13.30, herrtävlingen 20.30.

Första riktiga etappen av Huskvarna MTB-tour, som också är en fristående crosscountry-tävling med UCI-status, lockade massor av utländska cyklister. Varbergs André Eriksson var ende svensk på topp 13 (som sjua, tre minuter bakom segrande norsken Knut Røhme) medan Edvin Lindh, som tävlar för Örebroklubben Team Norra, var tredje bästa svensk som 15:e totalt, ytterligare tre minuter bakom – men tiden räckte för att med 21 sekunders marginal ta över totalledningen (långt ifrån alla kör hela tredagarstouren). Örebroaren Matthias Wengelin, som stod över prologen, var 18:e i dag, 44 sekunder bakom Edvin. Axel Lindh 25:a, 1,5 minuter bakom Wengelin, och är sjua i sammandraget inför morgondagens shorttracklopp som avslutar touren.

I morgon avgörs klassiska tiokilometerstävlingen Hälleforsterrängen, som i år är sjunde deltävlingen i långloppscupen. Ett rätt tufft terränglopp. 31 löpare är anmälda i huvudklassen, bland dem Simon Karlsson (som var bästa länslöpare i Göteborgsvarvet i lördags och sedan vann Vintrosaloppet på pers i går), Mattias Nätterlund, David Lundström, Petra Hanaeus, Maria Lithell och Kim Semstrand. Banrekorden är Henrik Nyströms 32.36 från 2008 och Linda Ströms 36.06 från 1999.


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: